Sveikas senėjimas gerontologijos ir gastroenterologijos kontekste

Senėjimas yra vienas neišvengiamų ir negrįžtamų gyvybės fenomenų, kurį lemia genetiniai, epigenetiniai ir aplinkos veiksniai, jų sąveika. Daugialypis senėjimo procesas pasireiškia fiziologinio integralumo mažėjimu, organizmo sistemų funkcijų silpimu, didėjančiu mirtingumu. Šie pokyčiai yra daugelio degeneracinių ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių sistemos, vėžinių, neurodegeneracinių, 2 tipo cukrinio diabeto, raumenų ir skeleto, kitų, pagrindas.

1933 metais susiformavo nauja medicinos kryptis – vadinamoji antisenėjimo (angl. anti-ageing) medicina. Jos misija yra prailginti žmogaus gyvenimą be ligų. Šiandien dažnai vartojamas žodis antisenėjimas kelia daug asociacijų – vaistai, maisto papildai, grožio industrija, technologijos, medicina.

<…>

Vienas esminių iššūkių, su kuriuo susiduriama senstant visuomenei, yra užtikrinti produktyvios visuomenės narių, ypač vyresnio amžiaus, sveiką nepriklausomą senėjimą, ir siekti sumažinti neigiamą sveikatos sutrikimų poveikį gyvenimo kokybei, savarankiškumui ir darbingumui ir atitinkamai užkirsti kelią socialinės atskirties bei skurdo rizikai. Deja, sulaukus vyresnio amžiaus ligų profilaktika dažnai pamirštama, paprastai pagalba teikiama tik tada, kai kreipiamasi į sveikatos priežiūros specialistus. Kartais klaidingai manoma, kad senstant ligos yra neišvengiamos, o senas organizmas nėra plastiškas, todėl gyvenimo būdo pokyčiai negalimi. Profilaktinės priemonės gali būti efektyvios ir peržengus 80 metų, todėl reikalinga aktyvi prevencinių priemonių taikymo strategija.

2002 metais Madride patvirtintas Jungtinių Tautų Senėjimo planas. Jame numatoma skatinti sveiką senėjimą darbo rinkoje, skatinti sveiką senėjimą bendruomenėje, plėtojant savanorystę ir globą, skatinti sveiką senėjimą ir nepriklausomą gyvenimą, skatinti solidarumą tarp kartų, siekiant sukurti visuomenę visoms kartoms. Lietuvoje patvirtinto Sveiko senėjimo užtikrinimo Lietuvoje 2014–2023 metais veiksmų plano paskirtis – numatyti ir aprašyti tikslus, uždavinius ir strategines kompleksines priemones (priemonių vykdytojus ir išteklius), kurių įgyvendinimas sudarytų sąlygas pagerinti vyresnio amžiaus žmonių sveikatos priežiūros kokybę ir prieinamumą, mažinti jų sergamumą ir mirtingumą nuo pagrindinių neinfekcinių ligų, išorinių priežasčių, ir tokiu būdu padėti pagerinti vyresnio amžiaus žmonių sveikatą, jų gyvenimo kokybę, didinti jų integraciją į visuomenę, darbingumą ir fizinį aktyvumą, gerinti vyresnio amžiaus žmonių sveikatą, daugiau dėmesio skiriant ligų profilaktikai, ankstyvajai ligų diagnostikai, sveikatos išsaugojimui ir stiprinimui, sveikatos atkūrimui, gerinti kompleksinių sveikatos priežiūros paslaugų pagyvenusiems ir senyvo amžiaus žmonėms prieinamumą ir kokybę, plėtoti šias paslaugas. Ateities medicina – individualizuota medicina. Jos centre yra asmuo. Tai atitinka geriatrinės medicinos koncepciją.

 

 

Parengta pagal žurnalo INTERNISTAS priedą GERIATRIJOS AKTUALIJOS, 2016m.: http://www.pasveik.lt/lt/naujausi-medicinos-straipsniai/sveikas-senejimas-gerontologijos-ir-gastroenterologijos-kontekste-/73931/