+370 (636) 96644

Senatvė – kokia ji?

Senatvė ar vyresnis amžius? Labai skiriasi šios dvi kategorijos. Senatvė tapatinama su bejėgiškumu, posūkiu myriop, senyvas amžius turi savo privalumų, žavesio. Kiekvienais laikmetis turi savo supratimą, kada prasideda senatvė. Žmogaus gyvenimo laikas ilgėja, senatvė tolsta. <…>

Senėjimo stiliai Literatūroje randami net 8 senėjimo stiliai:

1. Reorganizatoriai. Jie išėję į pensiją keičia gyvenamąją vietą, imasi naujos kardinaliai skirtingos veiklos. Lietuvoje tokių mažai.

2. Adiktyvus senėjimas, kai susitelkiama į vieną reikšmingą veiklą, imama gilintis į sodą, rankdarbius, retas rašo knygas, užsiima intelektualia veikla. 3. Išsipareigojantys. Jie atsisako veiklos.

4. Konservatyvūs. Jie nieko nekeičia, ignoruoja senatvinius pokyčius, išlieka jaunatviški, energingi, bendrauja, buriasi į klubus.

5. Pykstantys. Tai Lietuvai būdingas stilius. Dar prieš pensiją pykstama dėl mažų pensijų, nenusisekusio gyevnimo ir t.t.

6. Reikalaujantys saugumo ir priežiūros. Jie iš savo artimųjų tiesiog reikalauja perdėto dėmesio.

7. Apatiški. Tai dar vadinama supamojo krėslo sindromu, tokiems senoliams niekas nerūpi.

8. Chaotiški. Jiems senatvė yra stresas, krizė, todėl blaškosi, sėja aplink save chaosą. Iš tiesų, džiugių senatvės bruožų yra labai mažai.

Praktiškai tik aukštos savivertės žnonės save lygina su vynu, kuris senstant gerėja. Jie suvokia ir nusistato ribas, kaip savimi rūpintis, gerbia save, savo amžių ir asmenybę.

<…>

Apie senėjimą ir senatvę reiktų pradėti galvoti daug anksčiau, nei oficialiai sukanka pensijinis amžius, šiam gyvenimo tarpsniui reikia ruoštis psichologiškai. Reiktų keisti savo mąstymo stereotipus, nenuvertinti šio gyvenimo tarpsnio grožio, neapriboti savęs, neatriboti savęs nuo kitų vien dėl to,kad turime daugiau metų.

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Sveikata/senatve-kokia-ji-/240283

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Sveikata/senatve-kokia-ji-/240283 © Lietuvos žinios

© 2020 Lovecare. All rights reserved.